گیاهان سیلیس دار مطلب امروز سایت گستر سیلیس ملایر است، در این مطلب سعی شده است به طور جامع با نقش سیلیس(به عنوان یکی از فراوان ترین مواد موجود طبیعت)  در گیاه برنج آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

مقدمه:

سیلیکا یا همان سیلیس به عنوان یکی از اصلی ترین مواد معدنی است که در تولید کود های شیمیایی از آن استفاده می شود. رشد بهتر گیاهان تماما به سیلیس موجود در خاک و کود آن ها بستگی خواهد داشت.

گیاهان سیلیس دار / سیلیس در گیاهان:

گیاهان از نظر ظرفیت جذب سیلیسیم ویژگی های بسیار زیاد و گوناگونی دارند. وجود سیلیس در گیاهان در رشد و بهبود آن ها تاثیر بسیار زیادی دارد. به هر میزان که گیاهان سیلیس بیشتری داشته باشند، درواقع رشد خود را افزایش داده اند و از پژمرده شدن و فرسودگی جلوگیری خواهند کرد.

گیاهان سیلیس دار / نقش سیلیس در گیاه برنج:

مهم ترین گیاهی که سیلیس در رشد آن نقش دارد، گیاه برنج است. معمولا برای اینکه سیلیس رشد بهتری داشته باشد و از کیفیت بهترین برخوردار باشد، برای تولید بهتر آن از سیلیس در خاک و یا کود آن استفاده می شود. از آنجایی که گیاه برنج جزء مهم ترین غلاتی است که مردم از آن استفاده می کنند، کیفیت بالای آن تاثیر بسیار زیادی روی فروش آن خواهد گذاشت.

نقش کود های شیمایی در رشد بهتر گیاهان:

یکی از مهم ترین موادی که در رشد گیاهان به خصوص گیاه برنج تاثیر دارد، کود شیمیایی است. کودهای شیمیایی به دلیل مواد تشکیل دهنده ای که دارند، می توانند بیشترین تاثیر را روی رشد این گیاه و تمامی گیاهان داشته باشند. یکی از مهم ترین دلایلی که منجر شده این ماده شیمیایی روی رشد برنج تاثیر داشته بگذارد، میزان سیلیسی است که در آن استفاده شده است.

2 فایده مهم وجود سیلیس در کودهای شیمیایی:

  • افزایش و بهبود  فرآیند رشد گیاهان
  • عدم پژمرده و یا رنگ رفتگی گیاهان پس از مدت زمان مختلف

نکته مهم:

گیاهان نیز مانند بدن انسان ها هستند برای ادامه زندگی به مواد طبیعی و معدنی نیاز دارند. پس با قاطعیت می توان گفت که رشد گیاهان ارتباط مستقیمی با وجود این مواد طبیعی در خاکشان دارد.

گیاهان سیلیس دار/ عوارض کمبود سیلیس:

کمبود سیلیس و یا هر ماده معدنی دیگری در خاک و یا کودهای شیمیایی به مرور زمان موارد زیر را بدنبال خواهد داشت:

  • ریزش برگ ها
  • زرد شدن آن ها
  • بی حالی گیاه
  • کاهش فتوسنتز
  • پژمردگی

 نکته پایانی:

زمانی که با رنگ رفتگی گیاهان، پژمردگی آن ها و کاهش رشد و جوانه زدنشان روبه رو شدید، شک نکنید که سیلیسیوم آن ها کاهش پیدا کرده است و نیاز به تامین دارد.